Wszystko o bagażu rejestrowanym

Niekoniecznie daleka podróż i długi pobyt w obcym kraju zmusza nas do zabrania ze sobą większej ilości przedmiotów. Wtedy oprócz podręcznego należy zabrać ze sobą bagaż rejestrowany. Jednak czym jest, co i ile można do niego spakować?

Podstawowe zasady

Bagaż rejestrowany to ten, który jest umieszczany przez obsługę w luku samolotowym. W zależności od wybranego przewoźnika rozmiary, waga i ilość walizek, którą można ze sobą zabrać może się nieznacznie różnić. Niemniej jednak najczęściej zabrana torba może ważyć od dwudziestu do około trzydziestu kilogramów. W przypadku przekroczenia dopuszczalnej wartości od podróżnego będzie wymagana dodatkowa opłata. Dodatkowo należy pamiętać, że suma trzech krawędzi zabranej ze sobą walizki najczęściej nie może przekraczać 158 cm. Natomiast, jeśli chodzi o ilość walizek – linie lotnicze przewidują załadowanie od jednej do czterech toreb na jednego podróżnego. Warto jednak pamiętać, by dokładne wymiary bagażu rejestrowanego najlepiej sprawdzić w regulaminie danego przewoźnika.

Czego nie można zabrać?

Pakując swoją walizkę należy mieć na uwadze, że bez względu na wybrane linie lotnicze, obowiązują pewne ograniczenia. Przede wszystkim w bagażu rejestrowanym nie przewieziemy żadnych materiałów wybuchowych i łatwopalnych, substancji chemicznych oraz toksycznych, w tym farb, czy rozpuszczalników.

Natomiast wszystko to, co jest zabronione w bagażu podręcznym, bez problemu można schować w rejestrowanym. Są to m.in. nożyczki, korkociągi, golarki z odsłoniętym ostrzem, części samochodowe i narzędzia, czy też wszelkie napoje powyżej 100ml zakupione poza punktem kontroli na lotnisku. Warto też pamiętać, że chcąc przewieźć przedmioty o niestandardowych kształtach i rozmiarach, jak np. sprzęt sportowy, najlepiej ten fakt zgłosić u przewoźnika nawet dwa dni wcześniej.

Z kolei dokumenty, biżuterię, klucze, czy sprzęt elektroniczny dobrze jest zabrać ze sobą w podręcznej torbie na pokład samolotu. Nie tylko wyeliminuje to ryzyko zniszczenia np. laptopa, ale także umili korzystanie z niego podczas długiego lotu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *